• |
  • Mapa stránok |
  • E-mail kontakt

História lyžovania v Košiciach po roku 1990

Lyžovanie, ako jeden z najpopulárnejších športov na VST Košice má dlhú a bohatú tradíciu. Činnosti lyžiarskych klubov v našom meste bola vždy úzko spojená najskôr s Vysokou Školou Technickou Košice a neskôr s Technickou Univerzitou Košice.

Na slávne časy Slávie VST Košice zo 70-tych a 80-tych rokov kedy sa stal Milan Pažout akademickým majstrom sveta a družstvo sa umiestňovalo na popredných miestach v rámci vtedajšej I. Ligy družstiev v rámci ČSSR. V 90-tych rokoch naň úspešne nadviazali viaceré kluby. Ako prvý vznikol v roku 1990 Stavoconsul VST- Cassovia Košice, do ktorého prestúpili všetci dospelí a pretekári Slávie VST PS Košice, ktorý bol v roku 1992 premenovaný ba Stavoconsul Košice. Pod vedením trénerského dua Zbyňa a Petra Reytmaierovcov tu pretekali takí pretekári ako Peter Jurko, ktorý bol začiatkom 90-tych rokov československou jednotkou alebo Lucia Medzihradská, ktorá na Svetovej zimnej Univerziade v roku 1995 v španielskej Jace obsadila v zjazde 4. Miesto. Popri týchto dvoch, ktorý vynikli však netreba zabúdať ani na ďalších, ktorí sa v rokoch 1991 až 1997 pravidelne zúčastňovali Svetových zimných Univerziád, dosahovali tam slušné výsledky a opakovane získali tituly majstrov ČSFR a neskôr SR: Ilanovský Ivan ( majster CSFR 1992 SUPER-G), Kunkela Peter, Tarasovičova Veronika, Holubyová Helena, Harusťáková Katarína, Navarová Petra (SZU 1997- Korea 13. Miesto v SUPER-G), Pažák Braňo a Jagerčiková Jana.

Popri Stavoconsule však v Košiciach pôsobil aj pôvodný lyžiarsky klub, v ktorom zostali žiacke a dorastenecké kategórie. Bola to Slávia VŠT PS Košice, ktorá bola neskôr premenovaná na Slávia TU Košice. V rámci tohto klubu sa začala formovať silná skupina mladých pretekárov, z ktorých neskôr vyrástli reprezentanti SR.

12.decembra 1991 tréneri Ing. Štrkolec Miroslav a Ing. Holovský Miloš založili nový SKI klub MAPAM Jahodná, kde vďaka ekonomickým podmienkam, ktoré boli vytvorené pánom Matejom Pampúrikom dosahovali žiaci z MAPAMU veľmi dobré výsledky. Jozef Štrkolec a Richard Lacko sa stali v žiackej kategórii viacnásobnými majstrami Slovenska a Jozef Štrkolec zvíťazil aj na medzinárodných pretekoch v Říčkach v Česku a vo Val d´Isere vo Francúzsku obsadil 3. miesto.

V rokoch 1995 sa SKI klub MAPAM Jahodná rozdelil na SKI klub MAPAM Košice a MAPAM Plejsy. Košické lyžovanie sa však rozvíjalo naďalej pod vedením trénera Vladimíra Krajňáka. Do slovenskej reprezentácie boli nominovaní aj Košičania Richard Lacko, Jozef Štrkolec, Smereková Silvia a Lenárthová Petra. Výkonnostne najlepší pretekári SKI KLUBU MAPAM Košice v rokoch 1997 a 1998 absolvovali za podpory VSŽ Košice sériu FIS pretekov USA, odkiaľ Štrkolec Miroslav doniesol jednu zlatú a dve strieborné medaily a jeho brat Jozef bronzovú medailu. V USA padlo rozhodnutie znovu založiť vysokoškolský lyžiarsky klub, pretože Stavoconsul zanikol. K založeniu ŠK UNI Košice došlo v marci 1998. Najvýraznejšie sa pretekári ŠK UNI Košice presadili v roku 1999 kedy sa konala Svetová zimná Univerziáda 1999 v Poprade – Tatrách. Košické lyžovanie na SZU 1999 reprezentovali traja členovia ŠK UNI Košice, Pažák Braňo (TU), Štrkolec Miroslav (UPJŠ), a Krasula Peter ( UK Bratislava) sa v konkurencii 110 študentov z celého sveta nestratili a umiestnili sa v prvej štvrtine štartového pola. Pažák Braňo obsadil v slalome 22.miesto , Štrkolec Miroslav v SUPER-G 26.miesto a Krasula Peter bol tiež v slalome na 29.mieste. SZU 1999 sa zúčastnila aj Jana Pisarovicová – študentka TU z klubu LK Martin. V roku 1999 sa konali vo francúzskom Pra- Loup majstrovstvá sveta juniorov, na ktorých sa zúčastnil aj Košičan Miroslav Štrkolec a obsadil 19.miesto.

Po týchto úspechoch prišiel generačný syndróm, kedy vysokoškolský pretekári postupne ukončili štúdium a z tých dôvodov aj aktívnu pretekársku kariéru. Klub sa začal venovať žiakom pod vedením nového trénera Vladimíra Hrehora, Jozefa Štrkolca, ktorý pre zranenia musel ukončiť aktívnu pretekársku kariéru. Pracovali so žiakmi , z toho kolektívu pretekárov vyšiel ďalší reprezentant Martin Štrkolec, ktorý sa zúčastnil dvoch svetových podujatí- MAJSTROVSTIEV SVETA JUNIOROV v Taliansku a v Kanade síce bez výraznejších úspechov ale už jeho nominácia bola veľkým úspechom ako aj nominácia mladšieho trénera Jozefa Štrkolca ako vedúceho Slovenskej výpravy.

Už z názvu klubu vyplýva jeho orientácia na vysokoškolský šport a ňou je daná aj spolupráca klubu s Technickou Univerzitou Košice. Táto spolupráca dosiahla vrchol vo februári 2001 kedy ŠK UNI Košice spoluorganizovali na Štrbskom Plese POHÁR o cenu rektora TU. V prvom ročníku, ktorý pozostával z kombinácie dvoch slalomov sa z víťazstva tešil medzi mužmi Rajčan Michal a medzi ženami Smerčiakova Zuzana.

Fotogaléria

Facebook

 

Vitajte na našich internetových stránkach

 

Hlavný partner

Generálný partner

CAPITAL MARKETS

Partneri